Warto uczyć się od najlepszych - tych, którzy osiągnęli niezwykły sukces w nauce, odznaczyli się dla kultury, odnieśli nadzwyczajne polityczne zwycięstwa, wykazali się heroizmem. Ich przemyślenia, wskazówki, rozterki stanowią trudną do przecenienia galerię myśli, z której warto czerpać.
![Albert Einstein i jego życiowe lekcje [Albert Einstein, fot. Doris Ulmann, Library of Congress, Prints & Photographs Division, PD] Albert Einstein i jego życiowe lekcje [Albert Einstein, fot. Doris Ulmann, Library of Congress, Prints & Photographs Division, PD]](http://www.senior.pl/Albert-Einstein-i-jego-zyciowe-lekcje_img592dcbe8b39ca.jpg)
Przejrzyj listę „lekcji", jakie daje nam najsłynniejszy na świecie fizyk.
„Człowiek szczęśliwy jest zbyt zadowolony z teraźniejszości, by oddawać się zanadto rozmyślaniom o przyszłości".Krótko mówiąc: bądź szczęśliwy tu i teraz. Nie ma sensu odkładać
szczęścia na później. W naszej teraźniejszości zawsze będzie coś, co nam doskwiera, przeszkadza, a przyszłość może się jawić jako wytęskniony stan radości i spokoju. Często możemy usłyszeć od przyjaciół czy znajomych: „będę szczęśliwy, jak tylko ... (tu padają różne warunki: dostanę awans, dzieci pójdą do przedszkola/szkoły, zmienię mieszkanie, etc.)". Warto jednak pamiętać, że życie toczy się tu i teraz i nie ma sensu przekładać psychicznego dobrostanu „na później".
„Jedynym pewnym sposobem na uniknięcie błędów jest brak nowych pomysłów"Nie obawiaj się, że Twoje przedsięwzięcie się nie powiedzie. Próbuj. Oczywiście trzeba brać pod uwagę możliwość porażki, ale nie warto się skupiać na takiej perspektywie. Dobrze rozumiany upór jest kluczem do sukcesu. Zastanawiałeś/aś się kiedyś, ile teorii
Einsteina okazało się błędnych? Znamy tylko tę część jego rozwiązań, które zostały potwierdzone, jak wiele zaś musiało „pójść do kosza"?
„Uczenie się jest doświadczeniem. Wszystko inne jest po prostu informacją"
Warto uczyć się nowych rzeczy - to inspirujące, ciekawe, pociągające. Ważna rzecz - nauka (wszystkiego - nowego języka programowania, księgowości, logiki arystotelesowskiej) oznacza pokonywanie własnych słabości, kształtowanie kreatywności, krytycyzmu. „Wchłanianie" informacji jest zaś czymś pasywnym, nie wymaga produktywnego wysiłku.
„Życie nie jest nic warte, jeśli nie przeżywa się go dla kogoś innego"Psycholodzy alarmują, że dziś powszechnym problemem jest nieumiejętność budowania
relacji z innymi ludźmi i kompensowanie sobie braku tych związków poprzez przywiązywanie się do przedmiotów. Bywa, że drogi samochód, nowoczesne gadżety, czy markowe ubrania zastępują kontakty z innymi. Współcześni eksperci zgadzają się z przesłaniem Einsteina - największą satysfakcję dają związki międzyludzkie.
„Żadnego z moich odkryć nie dokonałem dzięki procesowi racjonalnego myślenia"Powtarzalność ma swoje zalety, nie bez powodu tak powszechne stało się powiedzenie „repetitio est mater studiorum" (łac. „powtarzanie jest matką studiów"). Jeśli jednak chcesz uzyskać niestandardowe rezultaty swojego postępowania - spróbuj działać niekonwencjonalnie. Nieschematyczna aktywność (przy gotowaniu, czy programowaniu, czy w czymkolwiek innym) to szansa na niezwykłe osiągnięcia.